2021. december 29., szerda

A problémamegoldó terápia hatása major depresszív zavarban szenvedő idősek esetében

Kirkham, J. G., Choi, N., & Seitz, D. P. (2015). Meta-analysis of problem solving therapy for the treatment of major depressive disorder in older adults. International Journal of Geriatric Psychiatry, 31(5), 526–535. doi:10.1002/gps.4358 

Készítette: Tóth Edina Ágnes 

A depresszív tünetek és a major depressziós zavar (MDD) gyakori az időseknél – a 65 év felettiek körében 4–16%, de kórházban vagy hosszú távon gondozásban lévőknél még gyakoribb. Ilyen esetekben az ajánlott kezelés pszichoterápia, antidepresszánsok vagy ezek kombinációja. A pszichoterápián belül hatékonynak bizonyult a kognitív viselkedésterápia (CBT), az interperszonális terápia és a reminiszcencia terápia – és ígéretesnek tűnik a problémamegoldó terápia (PST) is az idősek depresszió-kezelésében.  

A problémamegoldó terápia során az egyén megtanulja módszeresen, lépésről lépésre azonosítani és megoldani a problémákat – tehát új készségek megtanításával segíti a pácienseket a depresszióval és a pszichoszociális stressz faktoraival való megküzdésben. A kezelés öt lépésben zajlik: (1) a probléma megkeresése; (2) meghatározása; (3) megoldások kidolgozása; (4) választás; (5) megvalósítás. Idősekre adaptálva a kezelés kevesebb ülésben zajlik – 10 helyett 6–8 – melyek egyenként 30 percesek. Ezt követhetik szükség vagy igény szerint további írásos anyaggal és fenntartó csoportterápiával kiegészített ülések.  

Több szempontból is vonzó a PST az időskori depresszív tünetek és a major depresszív zavar kezelésében. Egyrészt ez az egyik olyan pszichoterápiás eljárás, melyet tanulmányoztak kognitív károsodással és a végrehajtó funkciók zavarával küzdő idősek körében is. Másrészt segíthet az olyan, a rokkantsághoz kapcsolódó problémák meghatározásában, mint a sérült mobilitás, a mindennapi élet aktivitásai és a szociális funkciók. Mind a mozgásszervi problémák, mind a végrehajtó funkciók sérülése gyakori a depresszióval küzdő idősek körében. 

Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a PST hatásos lehet kevert életkorú populációban a depresszív tünetek csökkentésében. A jelen kutatásban olyan randomizált kontrollált vizsgálatokat elemeztek, amelyeknél a PST és egy kontroll feltétel eredményeit vetették össze. Továbbá ahol a résztvevők idősebb felnőttek voltak (a tanulmányok átlagpopulációja 60 év feletti), akik a DSM-IV által meghatározott major depresszív zavarban szenvedtek.

A kutatás eredményei szerint a PST hatékony lehet azon időseknél, akiknél a végrehajtó funkciók zavara fennáll. Noha a végrehajtó diszfunkciók vagy a kognitív károsodás más formái összefüggnek az antidepresszáns-kezelésre adott csökkent válaszkészséggel, néhány pszichológiai kezelés hatékony lehet ennél a populációnál is. A PST továbbá ígéretes eredményeket mutat a kognitív romlás enyhébb formáinál is.  

Ráadásul sok idős páciens inkább a pszichoterápiát választaná a medikációval szemben. Sok esetben azonban a pszichoterápia alkalmazásának gátja, hogy a páciensek nem jutnak el a kezelésre (pl. a korlátozott mozgáskészség vagy az odaszállítás megoldatlansága miatt) – a PST azonban szinte bármilyen körülmények között használható, akár a páciens otthonában is. Külön előnye, hogy a különböző szakmai háttérrel rendelkező egészségügyi szakemberek ugyanúgy hatékonyan tudják használni a kezelések során. 

Ahhoz, hogy az idősebb korosztály kezelésének prediktorait és moderátorait megismerjük, további kutatások lesznek szükségesek. Valamint az is tanulmányozásra szorul még, hogy milyen hosszú távú hatása lehet a PST-nek – más kezelési módok hatékonyságával összehasonlítva mennyire eredményes a major depressziós zavarban szenvedő idősek kezelésében. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kedves Látogató! Ez a blog az ELTE pszichológia szakos hallgatóinak munkáit tartalmazza.

A CBT transzkulturális adaptációja az ázsiai országokban

Naeem, F., Latif, M., Mukhtar, F., Kim, Y. R., Li, W., Butt, M. G., ... & Ng, R. (2021). Transcultural adaptation of cognitive behaviora...