Hazell, C. M., Hayward, M., Cavanagh, K., & Strauss, C. (2016). A systematic review and meta-analysis of low intensity CBT for psychosis. Clinical psychology review, 45, 183-192.
Készítette: Bati Erika
A kognitív viselkedésterápia egy olyan tudományos bizonyítékokon alapuló hatékony terápiás forma, amely leginkább az egyének kognícióját, viselkedését és érzelmeit célozza. Problémafókuszú és strukturált szerkezet jellemző a viselkedésterápia ezen formájára, komponensei az egyén irreális, torzító maladaptív gondolatainak és attitűdjeinek megváltoztatására irányulnak. A CBT szorongás és depresszió kezelésében elért eredményei egyrészt részletesen tárgyalt terület a szakirodalomban, másrészt a kezelési lehetőségei is elterjedtebbek, mint egyéb mentális zavarok esetén. Ezzel ellentétben a kognitív viselkedésterápia a pszichotikus tünetek kezelése szempontjából kevésbé népszerű, annak ellenére, hogy a modern kutatási eredmények alapján az intervenció hatékonynak bizonyulhat a tünetek csökkentésében, és az ezekkel való megküzdés erősítésében.
A CBT egy speciális formájának tekinthetjük a CBT-P-t, amelyet a pszichózis és a pszichotikus tünetek kezelésére fejlesztettek ki. Elsősorban az ezzel a rendkívül nehéz állapottal együtt járó distressz enyhítésére használható stratégiákból, és olyan életminőséget is javító technikákból áll össze a terápia, amelyek a negatív érzelmeket és a pszichotikus tünetekkel összefüggő félelmeket, és maladaptív gondolatokat igyekeznek enyhíteni. Mindemellett hangsúlyt helyez a pozitív tünetek megjelenési gyakoriságának csökkentésére. A CBT-P nagyon kevés páciens számára elérhető, mivel a legtöbb esetben nem áll rendelkezésre képzett szakember, illetve abban sincs teljeskörű egyetértés, hogy a pszichotikus tünetek kezelésére a farmakoterápia mellett javasolt-e kiegészítő kezelésként pszichoterápia. A CBT pszichotikus tüneteit célzó formájával végzett korábbi kutatások arra engedhetnek következtetni, hogy mivel eredményes a páciensek tüneteinek csökkenése, szükség lenne a CBT-P népszerűsítésére és elérhetőségének növelésére. Ezzel az indíttatással kerültek előtérbe az alacsony intenzitású terápiás módszerek, hiszen ezeket bizonyos esetben pszichológus és mentálhigiénés szakember is tarthatja. Az alacsony intenzitású CBT-P egy 16 alkalomnál kevesebb, egyéni vagy csoportos formában zajló terápia, amely központjában a pszichotikus tünetek enyhítése és az ezzel gyakran komorbid szorongás és depresszió kezelése áll.
Az általam tanulmányozott metaanalízis és szisztematikus áttekintés az alacsony intenzitású CBT-P hatékonyságát vizsgálja elsősorban a pszichotikus, depresszív és szorongásos tünetek kezelésében. A cikkek megtalálásához háromféle adatbázis, doktori disszertációk és peer-reviewed tanulmányok felkeresésére került sor. Összesen 13062 vizsgálat került kiválasztásra első körben, majd a beválasztási és a kizárási kritériumok szűrését követően 10 cikk vett részt az elemzésben. A beválogatott kutatások longitudinális elrendezést alkalmaztak, és mérték a pszichotikus tünetek, a depresszió és a szorongás mértékét a kezelés előtt és közvetlenül utána is, majd átlagosan 7 hónappal későbbi utánkövetéssel. A kutatók szignifikáns hatást találtak a depresszív és a pszichotikus tünetek csökkenésében az alacsony intenzitású CBT-P-t követően, közepes hatásméret mellett. A szorongásra nem volt ilyen mértékű hatás megfigyelhető. Azonban fontos kiemelni, hogy mivel a tanulmány szignifikáns heterogenitást talált a mért hatásméretek között, és a statisztikai elemzések alapján a publikációs torzítás sem zárható ki, az eredményeket csak ezen limitációk figyelembevételével értelmezhetjük.
Összességében elmondható, hogy a pszichotikus tünetek kezelésére irányuló CBT még további kutatásokat igénylő intervenciós forma, azonban a fent említettek alapján ígéretesnek tűnik a tünetek csökkentésében. Ez nem csak azért fontos megfigyelés, mert az alacsony intenzitású forma révén sokkal több ember kaphatna szakszerű segítséget, hanem azért is, mert a széleskörűbb bevezetésével a klinikumban dolgozók kapacitása is optimalizálható lehetne.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése